Zebralar Neden Ülser Olmazlar?

Primatlar üzerine yaptığı araştırmalarla dünyaca ün kazanmış bilim adamı Robert Sapolsky’nin ‘Zebralar Neden Ülser Olmazlar?’ adlı kitabının dünya çapındaki okuyucuları her geçen gün hızla artıyor. İnsanlarda diğer primatlara kıyasla ülser ve benzeri mide hastalıklarının stresle olan ilgisi üzerine yıllarca araştırma yapmış Stanford Üniversitesi Profesörü Sapolsky, bu konudaki görüş ve bilgilerini, oldukça eğlenceli bir dille yazdığı bu kitapla okuyucularıyla ilk kez 1994 yılında paylaştı. En son üçüncü basımı 2004 yılında yayımlanan kitaba eklenen bölümlerden bazılarının başlıkları şöyle:

“Stresin uyku ve madde bağımlılığını üzerindeki etkileri”
“Anksiyete ve kişilik bozuklukları alanındaki yeni gelişmeler”
“Tinselliğin stres yönetimindeki etkisi”

Sapolsky’nin de kitabında değindiği gibi çoğumuz geceleri yatağa uzandığımızda, cüzzam ya da sıtmaya tutulup tutulmadığımız konusunda endişelenmeyiz. Bunun yerine, bizim korktuğumuz hastalıklar ve bizi zehirleyen hastalıklar, kalp hastalıkları ve kanser gibi zararın yavaş yavaş birikiminden kaynaklanan hastalıklar. Endişelendiğimiz veya stresli olduğumuz zamanlarda, vücudumuz diğer hayvanlarla aynı tepkiyi veriyor fakat biz strese sebep olan faktörlerle başa çıkmak için, diğer primatlar gibi savaş ya da kaç taktiğini kullanamıyoruz. Bu sebeple stresle diğer primatlara oranla çok daha uzun süre yaşamamız gerekiyor ve bu uzun süreli stres de bizi zamanla hastalığa itiyor.

Bu alandaki en yeni araştırmaların sonuçlarını, mizah ve pratik tavsiyelerle birleştirerek okuyucularına sunduğu bu kitapta Sapolsky, uzun süreli stresin birçok fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklara nasıl sebep olduğunu ya da bu durumları nasıl kötüleştirdiğini anlatıyor. Kitapta bahsedilen stres nedenli hastalıklardan bazıları şunlar: depresyon, ülser, kolit, kalp rahatsızlıkları ve kanser. Bu tür bilgilerin yanısıra, stresle nasıl başaçıkabileceğimiz konusunda da pratik çözümlerde bulunuyor ünlü Profesör Sapolsky.

İyi okumalar!

Yazar: Kübra Kömek

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.