Topluma Nörobilim Anlatılacak

ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ile ODTÜ Psikoloji Topluluğu, tüm nörobilimcileri 2013’te ilkini düzenleyecekleri ODTÜ Sinirbilim Günleri’ne davet ediyor.

Sinirbilim, altında onlarca farklı bilim dalını barındıran, engin bir bilimsel çalışma sahasıdır. Bünyesinde barındırdığı bilimler hakkında bir fikir sahibi olabilmeniz açısından, sinirbilimin alt başlıkları sayılan alanları şöyle sıralayabiliriz:

Elektrofizyoloji, hesaplamalı sinirbilim, moleküler sinirbilim, hücresel sinirbilim,sistemsel sinirbilim, nöroendokrinoloji, nöroetoloji, nöropsikoloji, psikonöroimünoloji, bilişsel nörobilim, nörogörüntülme, nöroekonomi, sosyal sinirbilimler, nöroloji, psikiyatri, nöroşirürji, psikoşirürji, anesteziyoloji, nöropatoloji, nöroradyoloji, klinik nörofizyoloji, nörofizyoloji, entegratif nörobiyoloji, nörobiyoloji, paleonöroloji, nörolinguistik, nöromühendislik, kültürel nörobilim, davranışsal sinirbilim, hayvan davranışları bilimi (etoloji), nöroinformatik, nörofelsefe, nörofarmakoloji, nöroanatomi, gelişimsel sinirbilim, genetik sinirbilim, biyofizik, enformatik sinirbilim… Bu bilimlerin sayısını artırmak da mümkündür.

İşte bu kadar geniş bir alanda, halkımızın neredeyse hiçbir bilgisinin olmaması ve bu alanlarda ülkemizde yürütülen çalışmalardan haberdar olmamamız, bilimsel bilginin yayılması açısından kabul edilemez bir durumdur. Bunu fark eden ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu ve ODTÜ Psikoloji Topluluğu olarak, iki topluluğun öğrencilerinin dayanışmasıyla, tek ve büyük bir ODTÜ Sinirbilim Günleri etkinliği çıkarmaya karar verdik.

Bu etkinlikte, ülkemizde ve yurt dışında, sinirbilim alanlarında araştırmalar yürüten akademisyenlerimizi ODTÜ’de ağırlayacak ve halkımıza açık olarak yapacağımız etkinlikle, bu konulardaki genel farkındalığı ve bilinci artırmayı hedefleyeceğiz. Akademisyenlerimizden genel halk kitlesine yönelik sunumlar hazırlamasını bekleyecek, bu sayede medyadan öğrenilen ya da kulaktan dolma bilgilere dayanan öğrenimin önüne geçecek, gerçek ve yalın bilimi halkımıza ulaştıracağız.

Etkinliğimize sizleri de bekleriz.

Etkinlikle ilgili önemli tarihler ve detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.