Rejeneratif Tıp ve Sinirbilim Araştırma Grubu

 

Acıbadem Üniversitesi Türkiye’ de nörobilimin uygulama alanı bulduğu bir merkez açmayı planlıyor: Rejeneratif Tıp ve Sinirbilim Araştırma Merkezi.

Bu amaçla bilim insanlarından fikir ve yardım bekleyen ekip nörobilime olan ilgilerini şöyle ifade ediyor:

Hipokrat’ın beynin duyularla ilintili ve aklın merkezi olduğunu söylediği tarihten bu yana sinirbilim, çok geniş araştırma alanına sahip bir disiplin olmuş ve bu disiplinde günümüze kadar kilometre taşı kabul edilecek pek çok gelişme yaşanmıştır. Ancak sinirbilimde halen araştırılmayı bekleyen, heyecan verici konular bulunmaktadır. Aynı şekilde bilimde birçok alanda yeni ufuklar açan rejeneratif tıp; klinik ve temel bilimler, mühendislik gibi farklı disiplinleri kapsayan bir alan olarak, yaşlanma, hastalık veya zedelenmeye bağlı zarar görmüş doku ve organların işlevselliğinin onarılması ya da iyileştirilmesini hedeflemektedir. En yaygın kullanımları; kök hücrelerin üretimi, gen tedavisi, dendritik hücre tedavisi gibi tedavi edici yaklaşımlardır.

Rejeneratif tıp çalışmaları, tüm organları içerir ve sinirbilim çalışmaları ile kesiştiği pek çok alan vardır. Travmatik veya enfeksiyona bağlı beyin ve omurilik zedelenmesi, serebral palsi, Alzheimer hastalığı, Parkinson hastalığı gibi toplumu önemli ölçüde etkileyen nörolojik hastalıklar bu ortak alana girer. Sinirbilimde ve rejeneratif tıpta ilerleme ancak biyoloji, kimya, genetik, biyomedikal mühendisliği, bilgisayar bilimleri gibi alanların birlikte çalışacağı disiplinler arası bir araştırma merkezi sayesinde olacaktır. Acıbadem Üniversitesi araştırmacıları olarak biz de bu bilinçle, kurmayı planladığımız merkezde ileri teknolojik olanakları kullanarak, tüm bu disiplinleri bir araya getirmeyi ve ortak bir çalışma ortamı sağlamayı amaçlıyoruz.


Acıbadem Üniversitesi’ nin internet sitesinden detaylı bilgiye ulaşabilir kendileri ile iletişim kurabilirsiniz.

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.