Pfizer Türkiye insan kaynakları alanında ataklara devam ediyor

Pfizer Türkiye, sanal iş yönetimi oyunu Captain Pharma ile Pfizer global tarafından her çeyrekte fark yaratan yenilikçi projelere verilen İnovasyon Ödülü’nü kazandı.

Pfizer’in 2013 ikinci çeyrekte tüm dünyadan yalnızca 6 ekibe verilen Innovation Award’da ödüle layık görülen tek insan kaynakları projesi Captain Pharma oldu. Pfizer Türkiye İK ekibi böylece Pfizer’in yenilikçi ilaçlar keşfetmekteki başarısını İK uygulamaları ve yenilikçi İK projelerinde de göstererek önemli bir başarıya imza attı.

Türkiye ilaç sektörünün ilk ve tek sanal iş yönetimi yarışması Captain Pharma duyurusunu Nisan 2013’te yapan Pfizer Türkiye, yarışmayla kariyer planlama sürecindeki üniversite öğrencileri, yeni mezunlar ve genç profesyonellere destek olmak ve gençler arasında bilinirliğini artırmayı hedefledi.

Sektörde ilk ve tek örnek
Öğrencilere geleceklerini ilaç sektöründe şekillendirirken yol gösteren tek platform olan http://www.gelecek-var.com ile sektörüne öncülük eden Pfizer Türkiye, “Pfizer’de Gelecek Var” marka çatısı altında gerçekleştirilen Captain Pharma ile her yıl, iş dünyasına iyi bir başlangıç yapmak, pazarlama, satış, üretim gibi süreçleri öğrenmek isteyen üniversite öğrencilerine eşsiz bir fırsat sunuyor.

Öğrenci anketleri yarışmanın başarısının göstergesi
Yarışmanın sonucunda elde edilen istatistikler de yarışmanın başarısını bir kez daha kanıtladı. İlaç sektörüne ilgi duyan ve sektörün dinamikleri hakkında bilgi sahibi olan nitelikli gençlerin Pfizer’e yönelmesini sağlayan “Captain Pharma” gençler arasında Pfizer’in bilinirliğini artırdı. Yeni mezunlara yönelik Management Trainee programının hedeflediği 1400 öğrenciyle yapılan ankete göre, öğrencilerin ilgilendikleri sektörler sıralamasında ilaç sektörü projenin lansmanından sonra 19. sıradan 9. sıraya yükseldi. Aynı anketin sonuçları, Pfizer işveren markası “Pfizer’de Gelecek Var”ı yenileyerek Mart 2013’te yepyeni bir konsept ve tasarımla www.Gelecek-Var.com adresinde kullanıma açtıktan sonra, aynı grup üzerinde Pfizer bilinirliği ve pozitif algısının yüzde 57’den yüzde 68’e yükseldiğini ortaya koydu. Öğrenciler yorumlarında Pfizer’in Türkiye ilaç sektöründe lider ve örnek bir şirket olduğunu ifade ettiler.

Pfizer Türkiye, Kafkaslar ve Orta Asya İnsan Kaynakları Direktörü Bahar Özen Şansal gençlerin doktor ve eczacı olmadan da ilaç sektörünün bir parçası olabileceklerini, finanstan pazarlamaya üretimden satışa birçok departmanda kariyerlerine ilk adımı atabileceklerini söyleyerek: “‘Pfizer’de Gelecek Var!’ ile kariyer yolculuğuna ilaç sektörünün 1 numaralı global şirketinde başlamak isteyen ve #bendegelecekvar diyen tüm gençleri, Türkiye’nin ilk e-kariyer etkinliği www.Gelecek-Var.com platformunda görmek istiyoruz. Öğrenciler burada takımlarını kurup Captain Pharma’da yarışmanın yanı sıra ilaç sektörünü, Pfizer’deki departmanları, çalışanları tanıyabilir, iş başvurusu yapabilir, online eğitimlerden faydalanabilirler. Ülkenin tüm üniversitelerinden gençler takımlarını kurarak, analitik düşünme, çoğul odaklılık, vizyon/strateji belirleme, karar alma ve takım çalışması gibi yetkinliklerini Captain Pharma oyunu ile test edebilirler. Yarışmamızın başarının dünya çapındaki Pfizer’ler arasında takdir görmesi sayesinde, Pfizer Türkiye İK ekibinin farkını bir kez daha göstermiş olduk” dedi.

Yarışmanın kurgusu
İlaç pazarına özel olarak geliştirilen ve gerçek bir pazarlama deneyimi sunan Captain Pharma, bu yıl Türkiye’nin dört bir yanından 60’ı aşkın üniversiteden 150 takımın ve 600’den fazla üniversite öğrencisinin rekabetine sahne oldu. Captain Pharma’da gençler 3-6 kişilik gruplardan oluşan takımlarla ilaç dünyasının dinamiklerini birebir yansıtacak şekilde özel olarak geliştirilen sanal bir dünyada rakiplere karşı yarıştı ve gerçek bir deneyim yaşadı. Takımlar sigarayı bırakmada kullanılan beş üründen birini seçerek o ürünle ilgili üretim, İK, pazarlama ve finans stratejileri belirlediler. Üniversiteliler, kendi takımlarını kurarak pazar, rekabet ve ekonomik veriler gibi tüm dış dinamikleri göz önünde bulundurarak birer üretim, pazarlama, satış ve finans yöneticisi gibi stratejik aksiyonlar aldılar. Rakip hareketleri, aldıkları kararlar da pazarın dinamiklerini, pazar paylarını, satışlarını ve hamlelerini etkiledi.

Captain Pharma’da finalistler, 2 ay boyunca online takip edilen başarı puanları sonucunda en fazla puanı alan takımlar arasından seçildi. İki aşamalı olarak kurgulanan yarışmada en başarılı 15 takım Pfizer Türkiye Genel Merkezi’nde düzenlenen Captain Pharma final turunda yarışmaya hak kazanarak Pfizer yönetim ekibine planlarını sunma fırsatı elde etti. Gençler, burada Pfizer yöneticileriyle önce bir kahve sohbetinde buluştular, ardından yöneticilerin Pfizer Türkiye ve Türkiye’de İlaç Sektörü ve İş Yönetimi Dinamikleri konulu sunumlarını izlediler. Tüm finalistler ödüller ve hediye çeki kazanırken, birinci seçilen takım üyeleri Pfizer Türkiye’de “Pfifty Pfifty” olarak part-time çalışma hakkı elde ettiler.

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.