Nörobilim Nedir?

 

 

 

 

 

 

 

Nörobilim (sinirbilim) sinir sisteminin araştırılmasına dayalı bir bilim dalıdır.

Geleneksel olarak biyolojinin bir dalı olarak değerlendirilebilecek nörobilim günümüzde hekimlik, biyoloji, kimya, matematik, mühendislik, fizik ve psikoloji bilimlerinin bir arada çalıştıkları interdisipliner kimliğini kazanmıştır.

Sinir sistemini moleküler, hücresel, gelişimsel, strüktürel, fonksiyonel, evrimsel, matematiksel ve medikal açılardan ele alan nörobilim ülkemizde ve tüm dünyada en heyecan verici gelişmelere tanıklık ettiğimiz bilim dallarının başındadır.

Merkezi ve periferal sinir sistemi, beyin, nöron, elektriksel potansiyeller, sinaptik bağlantılar, nörotransmiterler, nöral ağlar, sinir sistemi gelişimi, duysal sistemler, motor kontrol, öğrenme, hafıza, dil, kognisyon nörobilimin ilgilendiği konulardan bazılarıdır.

Nörobilimciler nörofizyoloji, nöroanatomi, nörofarmakoloji, davranışsal nörobilim, gelişimsel nörobilim, kognitif nörobilim, moleküler nörobilim ve sinirbilim felsefesi gibi alanlarda çalışmalar yapmaktadırlar.

Yine nörobilimciler, nörolojik ve psikiyatrik hastalıkların sinirsel, genetik, moleküler kökenlerinin anlaşılması ve etkin tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi konusunda araştırmalar yürütürler.

 

 

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.