Fusiform Yüz Alanının Uyarımı Yüz Algısını Bozuyor

Fusiform girusun (FG) insanda yüz tanıma ile ilgili olduğu bugüne dek birçok çalışmada defalarca gösterildi. fMRI ile yapılan çalışmalar yüz tanıma denemeleri sırasında FG’de, yüz olmayan objeler ile karşılaştırıldığında yüksek aktivasyon olduğunu gösterdi; FG bölgesinde lezyon olan hastaların yüz tanıma problemleri yasadığı da biliniyor. Parvizi ve arkadaşlarının birden fazla tekniği entegre ederek yaptıkları çalışma ise alanın yüz tanımayla ilgili olduğu bilgisinin ötesine geçerek; elektriksel uyarımının yüz tanımayı bozduğunu gösteriyor ve bu alan ile yüz tanıma yetisinin nedensel ilişkisini ortaya koyuyor.

Elektrokortikogram (EcoG), yüksek çözünürlüklü fonksiyonel MR (fMRI) ve elektriksel beyin uyarımı (EBS) yöntemlerini bir arada kullanan araştırmacılar, sağ inferior temporal lobunda subdural elektrotlar bulunan bir hastanın FG bölgesini uyararak hem davranışsal cevaplarını hem de ECoG datasını değerlendirmişler.

EBS, FG bölgesinin yüz tanıma ile nedensel ilişkisini ortaya çıkarmak için bulunmaz nimet olmasına rağmen, bu alanın beynin görece iç kısmında yer alması sebebiyle çalışılması oldukça güç. Bu zamana kadar FG’ye EBS uygulanarak yapılmış üç çalışma bulunuyor ve çalışmalar görece farklı sonuçlar rapor ediyor. Literatürde yer alan az sayıda yayın arasındaki bu sonuç farklılıklarının FG’nin farklı bölgelerinin uyarılmış olması ile ilgili olabileceğini düşünen Parvizi ve arkadaşları, bu sebeple uyarımdan önce uyarılacak bölgenin  yapısal ve fonksiyonel olarak kestrimi için yüksek çözünürlüklü fMRI ile görüntü almışlar.

Uyarımlar katılımcının yüz algısını bozarken kontrol koşulu olarak kullanılan diğer objelerin algısında bir değişiklik görülmemiş. FG’nin uyarıldığı sürede çalışmayı gerçekleştiren Dr. Parvizi’nin yüzünün metamorfoza uğradığını söyleyen katılımcı, kıyafetleri ya da cilt rengi gibi bileşenlerin değişmediğini ifade ediyor. Ayni şekilde, fusiform alana yapılan sham denemeler ile fusiform alan dışına yapılan elektriksel uyarımlar da herhangi bir algı bozukluğuna sebep olmamış.

Katılımcının EBS uyarımı gerçekleşirken çekilmiş videosunu makalenin içinde bulabilirsiniz (http://www.jneurosci.org/content/32/43/14915.long). Geçtiğimiz ay yayımlanmış olan çalışma yayımlandığı dergide Kasım ayının en çok okunan makalesi olmuş (http://www.jneurosci.org/reports/most-read).

 

Parvizi J, Jacques C, Foster BL, Withoft N, Rangarajan V, Weiner KS, Grill-Spector K Electrical stimulation of human fusiform face-selective regions distorts face perception.  J Neurosci. 2012 Oct 24;32(43):14915-20

 

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.