Hücresel Sinirbilim Toplantısı Gerçekleşti

Türkiye’ nin farklı şehirlerinden nörobilimcilerin bir araya geldiği Hücresel Sinirbilim Günleri’ nin birincisi İstanbul Medipol Üniversitesi’ nde gerçekleşti.

Toplantıda Fırat Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve İstanbul Medipol Üniversitesi’ nden katılan araştırmacılar nörofizyoloji, elektronörofizyoloji ve histoloji alanlarında yaptıkları çalışmaları konuklar ile paylaştılar. Biz de İstanbul Üniversitesi, Sinirbilim A.D. öğrencileri olarak panelin izleyicileri arasındaydık.

Fırat Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Fizyoloji A.D. öğretim üyesi Prof. Dr. Ramazan Bal beyin kesitlerinde patch clamp tekniği ve uygulama alanlarını anlatırken, tekniğin kullanımını kısıtlayan faktörlere değindi.

Süleyman Demirel Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Biyofizik A.D. öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Nazıroğlu arka kök ganliyon hücrelerinde TRPM2 kanallarının önemini anlattığı sunumunda katyon kanal blokerlerinin çeşitlendirilmesine ışık tutacak araştırmalarını paylaştı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Histoloji ve Embriyoloji A.D.’ dan Doç. Dr. Nurettin Cengiz nöron kültürlerinde hücresel travma ve buna bağlı cevabın değerlendirildiği sunumu ile farklı dejenerasyon türlerinin tanımlandığı araştırmalarını nörobilimciler ile paylaştı.

Selçuk Üniversitesi, Selçuklu Tıp Fakültesi, Histoloji ve Embriyoloji A.D. öğretim üyesi Prof. Dr. Ender Erdoğan sinir sistemi dokularında immünohistokimyasal yöntemler ve spesifik markerlar üzerinde bilgilendirme yaparak, bu alandaki çalışmalarından örnekler içeren bir presentasyon gerçekleştirdi.

Ev sahibi üniversitenin öğretim üyesi Prof. Dr. Gürkan Öztürk’ ün kültürdeki nöronların aksotomiye kasılma cevabının değerlendirilmesini içeren sunumu ile sonlanan panel, gerek bilimsel gerek sosyal programı ile sinirbilimcileri birleştiren güzel bir organizasyon oldu.

Paneli düzenleyen üniversiteye ve katılımcılara teşekkür etmek isterim.

 

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.