Evrim Çalıştayında Beyin Konuşulacak

Nesin Matematik Köyü‘nde her yıl iki kez düzenlenen çalıştayların yedincisi, 20-23 Nisan 2012 tarihleri arasında, “Evrim” başlığıyla gerçekleştirilecek. Evrim konusuna ilgi duyan herkesin katılımına açık olarak gerçekleştirilecek çalıştayda, evrimin en çok anıldığı bilim dallarından sinirbilim iki farklı sunumla yer alacak.

Itır Kaşıkçı, sinir sisteminin evrimsel gelişiminin, embriyoloji ve işlevsel anatomi perspektifinden anlatıldığı “Beynin Evrimi” sunumunda gelişimin her basamağında, özellikle primatlarda sinir sisteminin evrimsel gelişimi ile bilişsel gelişim arasındaki bağları açıklayacak. Yine Dr. Esra Mungan “Evrim ve İnsan Davranışı” başlığı altında, evrim teorisi öncesi insan doğasına bakışı ele alacak. Ardından teorinin içine doğduğu entelektüel ortam ve teorinin temel içeriği anlatacak olan Mungan, bu kapsamda evrim teorisinin söylediği ve söylemediği şeylere vurgu yaparak, bir yandan da evrim teorisi çevresinde dönen tartışmaları eleştirel bir bakışla detaylandıracak. Sunumun son bölümünde ise, insan doğasının kimi temel davranışlarının, evrimsel teori çerçevesinde nasıl ele alındığını dinleyicilerle paylaşılacak.

Çalıştayla ilgili detaylı bilgiye Evrim Çalıştayı 2012 internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.