Ellerimizle Dinliyoruz

Hand

Çoğumuz ellerimizi kullanarak konuşuruz. Yeni araştırmalar, ellerimizi dinlerken de kullandığımızı söylüyor.

Kognitif bilimciler bir grup gönüllü üzerinde yaptıkları yeni araştırmada, dinlediğimiz cümlelerin vücudumuzda bazı mekanik yansımalar yarattığını saptadı. Araştırmada gönüllülere, öznesi üçüncü tekil şahıs olan ve geniş zaman kipiyle kurulmuş cümleler dinletildi. Bu sırada kişilerin ellerindeki kas faaliyeti ölçüldü.

İçinde “tutmak, fırlatmak, kaşımak” gibi elleri ve kolları ilgilendiren eylemlerin geçtiği cümleleri dinlerken, deneye katılanların ellerinde kavrama hareketi yönünde kassal faaliyetler gözlendi. İşin ilginciyse cümlenin negatif anlam barındırdığı durumlarda bu faaliyetin görülmemesiydi. Örneğin “taşımak” kelimesi deneyde pozitif sonuç verirken, “Laura bavulu taşımadı.” denildiğinde cümlenin olumsuz yapısıyla örtüşür biçimde hiçbir kassal faaliyetin gelişmediği fark edildi.

Sonuçlar kelimelerin motor aktivite üzerindeki rolünü bir kez daha ortaya koydu zira alınan motor cevapların beynimizin kelimeleri işlerken sahip olduğu esneklikle bağlantısı biliniyor.

Kaynak: Sciencetific American

 

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.