Bu Başlığı Beğenmedik!

Boğaziçi Üniversitesi Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı Direktörü Prof. Dr. Nazlı Başak’ın 22 Şubat’ta vereceği seminerin başlığı biliminsanlarının vicdanını rahatsız etmiştir.

Bilimin içine metafizik öğelerin sokulması kabul edilebilir bir durum değildir. Hele ki genetik gibi evrimin ve canlılığın temelinde yer alan bir bilim dalı söz konusuysa duyuru afişinde kullanılan başlığın popülist bir hata olduğunu düşünüyoruz. Elbette aramızda aksini düşünenler de olacaktır. Zira herkes inanç özgürlüğünü yaşamalıdır. Ne var ki, inancın ya da inançsızlığın bilimle yan yana getirilmesi bilimsel gelişime vurulacak en büyük darbedir.

Bizler biliyoruz ki genetik sadece insanın var oluşunu değil tüm canlılığın ortaya çıkışı ve devamlılığını aydınlatmaya yönelik çalışır. Bu bağlamda DNA tüm canlılığın dilidir. Bilim seküler bir amaca hizmet eder. Onu amacından saptırarak tinsel ve antroposantrik bir eksene yerleştirmek -özellikle- biliminsanlarının asla düşmemesi gereken bir hatadır.

norobilim.com

Konuyla ilgili rahatsızlığımızı paylaşanlar aşağıdaki iletişim adreslerinden duyurunun uygunsuzluğuna ilişkin görülerini iletebilirler:

Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu
Boğaziçi Üniversitesi Rektörü
barbaros@boun.edu.tr

Prof. Dr. Hande Çağlayan
Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölüm Başkanı
hande@boun.edu.tr

Prof. Dr. A.Nazlı Başak
Boğaziçi Üniversitesi Nörodejenerasyon Araştırma Laboratuvarı Direktörü
basak@boun.edu.tr

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.