Bilinçli İD

İstanbul Nöropsikanaliz Çalışma Grubu, Doku Bireysel ve Kurumsal Danışmanlık Merkezi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı’nın ortak organizasyonu olan bu nöropsikanaliz panelinde, Uluslararası Nöropsikanaliz-NPSA Derneği Başkanı Mark Solms, dernek yönetim kurulu üyeleri Jaak Panksepp ve Brain Johnson nöropsikanalize merak duyan profesyonellerle buluşuyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampüs’te 12 Haziran 2012’de gerçekleştirilecek panelin programı şöyle:

“BİLİNÇLİ İD”: Mark Solms konuşmasında, psikanalitik kuramda kutupları değiştirecek yeni bir tezle çığır açıyor. Solms, zihnin ilkel parçası İD’in aslında bilinçli, gerçeklik odaklı EGO’nun ise bilinçsiz olduğunu savunuyor. EGO’nun bilinçliliğini duyusal algılardan ziyade, endojen İD’den aldığını iddia eden Solms, savını afektif sinirbilime dayandırıyor. New York Psikanaliz Enstitüsü’ndeki “Bilinçli İD” konuşmasıyla henüz Kasım ayında zihinleri tersine çeviren Solms, tezini ABD dışında ilk kez İstanbul’da sunuyor olacak.

“AFEKTİF SİNİRBİLİMDE ZİHNİN VE İD’İN DUYGUSAL TEMELLERİ”: Jaak Panksepp, yaşamını adadığı afektif sinirbilim bulgularıyla, arkaik beyine dikkat çekip hepimizi “duyguya” davet ediyor. Panksepp, memelilerin beynindeki -İD’le ilintili- temel duygusal süreçleri ve bu süreçlerin insan zihnini anlamamızdaki rolünü izah edecek. Psişik acı ve hazzın nörolojik köklerini tartışarak, depresyonu daha iyi anlamamızı sağlayacak ve geliştirilebilecek yeni terapötik yöntemlere değinecek. Afektif sinirbilimin babası Panksepp, arkaik beyine ışık tutan teorisini anlatmak için Türkiye’ye ilk kez geliyor olacak.

“BAĞIMLILIKLARDA İD’İN NÖROPSİKANALİZİ”: Brain Johnson, nöropsikanalitik olarak bağımlılıklarda İD’i irdeleyeceği konuşmasında, son yıllarda sinirbilimin klinik uygulamalara getirdiği değişikliklerin altını çizecek. Kokain bağımlısı bir danışanın psikanalizindeki ilk 60 saatin sistemik değerlendirmesini paylaşacak olan Johnson, değerlendirmeleri dört kategoriye ayıracak: sinirbilimsel, psikanalitik, farmakoterapötik, ve danışanın “Adsız Alkolikler” sosyal iyileşme hareketine dair çağrışımlarının ilişkisinin netleştirilmesi. Her bir müdahalenin ne içerdiğini ve tedaviyi ne şekilde ileriye taşıdığını irdeleyen Johnson, nöropsikanalitik olarak kavramsallaştırılan tedaviyi, sinirbilimi çalışmaya dahil etmeyen psikanalitik metapsikoloji ile kıyaslayacak.

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.