Beyinde Yeni Bir Nöron Grubu Keşfedildi

Beyinde Yeni Bir Nöron Grubu Keşfedildi

İsveç Karolinska Enstitüsü araştırmacılarının Almanya ve Hollanda’daki laboratuvarlarla ortak yürüttükleri çalışmada, beyinde daha önce tanımlanmamış bir grup sinir hücresi ortaya çıkarıldı. Yeni keşfedilen bu hücrelerin kan basıncı, kalp ritminin düzenlenmesi gibi kardiyovasküler sistem üzerine etkili fonksiyonları olduğu düşünülüyor. Klinik Araştırmalar Dergisi’nde (Journal of Clinical Investigation) yayımlanan araştırma, gelecekte kardiyovasküler problemlere farklı çözümler sunmanın belki de mümkün olabileceğini müjdeliyor.

Araştırmacılar, fare beyninde daha önce tanımlanmamış bir grup nöronun varlığını ortaya çıkardı. Bu hücreler tiroit bezinin hormonal desteği ile gelişiyorlar. Tiroit bezi problemi olan hastalarda artmış ya da azalmış hormonal düzeyler bu hücrelerde meydana gelecek gelişim problemleri yönünde risk oluşturuyor. Böyle bir durumda kalp fonksiyonlarında, kardiyovasküler problemlere kadar varabilen olumsuz etkiler ortaya çıkıyor.

Günümüzde, tedavi edilmemiş hipertiroidi ya da hipotiroidi problemi olan hastaların zaman içerisinde kalple ilişkili sorunlar yaşadığı biliniyor. Bu sorunların, daha önceleri, dolaşımdaki tiroit hormonunun kalp üzerindeki direkt etkilerinden kaynaklandığı düşünülüyordu. Yeni araştırma ise gösteriyor ki, tiroit hormonlarındaki düzensizliklerin kalp üzerine etkisinin bir diğer yolu beyinden geçiyor olabilir.

Araştırmacılar şimdi söz konusu nöronları kontrol altına alarak beyin kaynaklı kardiyovasküler problemlerin önüne geçmenin yollarını arıyor. Araştırma sonuçlarının ortaya attığı bir diğer düşünce ise, gebelik sırasında hipotiroidi olan kadınlarda fetüs beyninde söz konusu hücrelerin gelişiminde oluşabilecek gerilikler ve bunların bireyin gelecekteki hayatında taşıyacağı kardiyovasküler risk üzerinde oynayabileceği rolün saptanması.

Kaynak yayın: DOI: 10.1172/JCI65252

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.