Az Gelişmiş Ülkelere Zatürre Aşısı

Pfizer, dünyanın yoksul ülkelerindeki bebek ve çocukların pnömokok hastalıklarına karşı korunması amacıyla UNICEF’le yeni bir temin anlaşması imzaladı.

Pfizer, Küresel Aşı ve Bağışıklama İttifakı’nın (GAVI) girişimiyle oluşturulan Önceden Tedarik Güvencesi (AMC) sistemi kapsamında az gelişmiş ülkelerdeki çocuklara 2025 yılına kadar zatürre aşısı temin etme güvencesi verdi. Pfizer tarafından yapılan açıklamada, pnömokok bakterisinin neden olduğu hastalıkların dünya genelinde 5 yaş altı çocuklarda en çok görülen aşıyla önlenebilir ölüm nedenleri arasında yer aldığı bildirildi. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminine göre aralarında zatürrenin de bulunduğu pnömokok enfeksiyonları nedeniyle, genellikle az gelişmiş ülkelerde her yıl 1 milyon 600 bin kişinin kaybedildiği ve her yıl yaşamını yitirenlerin 700 bin-1 milyonunu 5 yaş altı çocukların oluşturduğu belirtildi.

Pfizer’in konjüge pnömokok aşısı, hastalık yapan 13 pnömokok bakterisi suşuna karşı, 6 hafta-18 yaş arası bebek ve çocuklar ile 50 yaş üzeri erişkinlerde pnömokok hastalıklarının önlenmesinde kullanılıyor.

 

https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/google_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/facebook_48.png https://norobilim.com/wp-content/plugins/sociofluid/images/twitter_48.png

Comments are closed.

 

Please log in to vote

You need to log in to vote. If you already had an account, you may log in here

Alternatively, if you do not have an account yet you can create one here.